Mistrz

Mirosław Stankiewicz to mój mistrz, ale przede wszystkim tata.

Urodził się 10 marca 1937 w Białowieży, gdzie przez pierwsze lata życia mieszkał wraz z rodzicami, Aleksandrą i Edwardem. Po przeniesieniu się rodziny do Warszawy, uczęszczał do liceum Górskiego przy ul. Smolnej. Następnie ukończył Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Czas studiów to początki jego fotograficznej pasji. W tym czasie zaczęły powstawać zdjęcia, które dziś określimy jako fotografia uliczna. Po ukończeniu studiów dwa lata pracował jako konstruktor w Instytucie Lotnictwa.

Fotoreporter

Potem poświęcił się dziennikarstwu. Pisał w „Słowie Powszechnym“ i „Zorzy“, zajmując się tematyką społeczną i ekonomiczną. Z czasem coraz bardziej angażował się w fotografię reportażową. Już jako fotoreporter pracował w czasopiśmie „Życie Gospodarcze”, a następnie w tygodniku „RTV” (późniejsza „Antena”). Dokumentował powstawanie wielu programów telewizyjnych, takich jak Teatr Telewizji, Sonda, Kabaret Olgi Lipińskiej, relacjonował festiwale piosenki w Opolu i Sopocie, portretował dziennikarzy, artystów, sportowców. Dużo podróżował, zawsze z aparatem. Wykonał wiele reportaży dokumentujących Polskę tamtego czasu, często o mocnym charakterze społecznym jak np. reportaże z domów dziecka. Współpracował z następującymi tytułami: „Kultura”, „Radar”, „Stolica”, „Przegląd Techniczny”; „Tygodnik Solidarność”, „Gazeta Handlowa“. Wielokrotnie uczestniczył w plenerach malarzy i fotografów w Janowie Podlaskim. W latach 80. pracował w miesięczniku „Niewidomy Spółdzielca”, mocno wspierając aktywność zawodową niewidomych.

Fotograf sztuki, reklamy, architektury.

W 1988 roku założył własną firmę fotograficzną i wszedł w nowe dziedziny fotografii takie jak reprodukcja dzieł sztuki, zdjęcia produktowe i fotografia architektury. Ta ostatnie dziedzina zdominowała później jego działalność fotograficzną. Wykonywał sesje zdjęciowe wnętrz i domów dla: „Dom i Wnętrze”, „Domy Jednorodzinne”, „Architektura”, „Architekt”, „Cztery Kąty”.

Autor zdjęć ilustrujących książki.

W 1980 roku w całości zilustrował przewodnik – monografię „Polen”, który ukazał się nakładem szwajcarskiego wydawnictwa i miał cztery wznowienia. Jego fotografie wciąż ukazują się w książkach (ostatnio m.in. Wojciech Mann „Rockmann czyli jak nie zostałem saksofonistą”, Gabriel Michalik „Danuta Szaflarska, jej czas”, Jerzy S. Majewski „Historia warszawskich kin”).

Laureat konkursów.

Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej i artystycznej, w tym na World Press Photo.


Zmarł 20 lutego 2005 roku. Zostawił bogate archiwum zdjęć, które mama, Krystyna Stankiewicz, skrupulatnie uporządkowała i opisała. Zostaliśmy też my, jego dzieci: Anna i Bartosz oraz wnuki: Michał, Maciej, Jakub, Łucja i Franciszek.

Zdjęcia Mirosława Stankiewicza dostępne są obecnie m.in. w:
Getty Images Poland
Forum Polska Agencja Fotografów
Polska Agencja Prasowa
Archiwum TVP

a moje ulubione można obejrzeć tutaj

Scroll Up