Mirosław Stankiewicz

Tata i mistrz

Mirosław Stankiewicz urodził się 10 marca 1937 w Białowieży, gdzie przez pierwsze lata życia mieszkał wraz z rodzicami, Aleksandrą i Edwardem. Po przeniesieniu się rodziny do Warszawy, uczęszczał do liceum Górskiego przy ul. Smolnej. Następnie ukończył Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Czas studiów to początki jego fotograficznej pasji. W tym czasie zaczęły powstawać zdjęcia, które dziś określimy jako fotografia uliczna. Po ukończeniu studiów dwa lata pracował jako konstruktor w Instytucie Lotnictwa.

Fotoreporter

Potem poświęcił się dziennikarstwu. Pisał w „Słowie Powszechnym“ i „Zorzy“, zajmując się tematyką społeczną i ekonomiczną. Z czasem coraz bardziej angażował się w fotografię reportażową. Już jako fotoreporter pracował w czasopiśmie „Życie Gospodarcze”, a następnie w tygodniku „RTV” (późniejsza „Antena”). Dokumentował powstawanie wielu programów telewizyjnych, takich jak Teatr Telewizji, Sonda, Kabaret Olgi Lipińskiej, relacjonował festiwale piosenki w Opolu i Sopocie, portretował dziennikarzy, artystów, sportowców. Dużo podróżował, zawsze z aparatem. Wykonał wiele reportaży dokumentujących Polskę tamtego czasu, często o mocnym charakterze społecznym jak np. reportaże z domów dziecka. Współpracował z następującymi tytułami: „Kultura”, „Radar”, „Stolica”, „Przegląd Techniczny”; „Tygodnik Solidarność”, „Gazeta Handlowa“. Wielokrotnie uczestniczył w plenerach malarzy i fotografów w Janowie Podlaskim. W latach 80. pracował w miesięczniku „Niewidomy Spółdzielca”, mocno wspierając aktywność zawodową niewidomych.

Fotograf sztuki, reklamy, architektury

W 1988 roku założył własną firmę fotograficzną i wszedł w nowe dziedziny fotografii takie jak reprodukcja dzieł sztuki, zdjęcia produktowe i fotografia architektury. Ta ostatnie dziedzina zdominowała później jego działalność fotograficzną. Wykonywał sesje zdjęciowe wnętrz i domów dla: „Dom i Wnętrze”, „Domy Jednorodzinne”, „Architektura”, „Architekt”, „Cztery Kąty”.

Autor zdjęć ilustrujących książki

W 1980 roku w całości zilustrował przewodnik – monografię „Polen”, który ukazał się nakładem szwajcarskiego wydawnictwa i miał cztery wznowienia. Jego fotografie wciąż ukazują się w książkach (m.in. Wojciech Mann „Rockmann czyli jak nie zostałem saksofonistą”, Gabriel Michalik „Danuta Szaflarska, jej czas”, Beata Chomątowska „Pałac. Historia intymna”, Jerzy S. Majewski „Historia warszawskich kin”).

Laureat konkursów

Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej i artystycznej, w tym na World Press Photo.


Zmarł 20 lutego 2005 roku. Zostawił bogate archiwum zdjęć, które mama, Krystyna Stankiewicz, skrupulatnie uporządkowała i opisała. Zostaliśmy też my, jego dzieci: Anna i Bartosz oraz wnuki: Michał, Maciej, Jakub, Łucja i Franciszek.

Zdjęcia Mirosława Stankiewicza dostępne są obecnie m.in. w:
Getty Images Poland
Forum Polska Agencja Fotografów
Polska Agencja Prasowa
Archiwum TVP

a moje ulubione można obejrzeć tutaj

Scroll Up